Nüfusumuzun %12,7’lik bir bölümü, yani ortalama 10 milyon, engelli ve süreğen hastalıklar gibi dezavantajlı gibi bireylerden oluşmaktadır. Bu orana aileler, bağımlılar, yetimler gibi grupları da eklediğimiz de ciddi bir nüfus karşımıza çıkıyor.

Yapılan kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki engelli, engelli yakınları, süreğen hastalıklar, bağımlılar vb. dezavantajlı gruplarda bulunan bireyleri ve ailelerini yeterince tanımıyor, tanımadığımız için anlamıyor, anlamadığımız için de nitelik iletişim kurup toplum hayatına dâhil edemiyoruz. Çünkü bu bireyleri yeterince tanımadığımız için, onlarla işbirliği imkânlarını araştırmak ve geliştirmek yerine, acımak ve merhamet gibi davranışlar sergileyerek sadece yardım ve bağışlarla sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.

Elbette ülke nüfusunun büyük bir kesimini teşkil eden bu gruplarda bulunan bireylerle birlikte yaşama kültürünü geliştirmek için yazarlara ve yayınevlerine önemli görevler düşmektedir.

Engelsiz Kitaplar, bu sorumluluğu yerine getirmek adına, 9 yıldır 80 farklı yayın ve ulusal, uluslar arası etkinlikler olmak üzere birçok çalışmalara imza attı. Katalogda bulunan eserler, dezavantajlı gruplara yönelik veyahut dezavantajlı gruplarda yer alan yazarlar tarafından hazırlanmıştır. Eserler, farklı engel ve süreğen hastalıklar grubu, kanserle mücadele, bağımlılar ve organ nakli temalarını içeren, birlikte yaşama kültürü farkındalığını yaygınlaştırmak için kaleme alınmıştır.

27 engelsiz yazarımız arasında görme, işitme, ortopedik engelli, süreğen hastalıklar ve engelli yakını yazarlar olduğu gibi alanında uzman fakat engelli olmayanlarda vardır. Yazarlarımızdan Meryem TORTUK ise kanserden vefat etmiştir. Kendisini rahmet ve dualarla anıyoruz.

Engelsiz kitaplar, okurlar ve kütüphaneler farkındalığının daha çok yaygınlaşması dileğiyle…

Engelsiz Kitaplar;
Engelli ve süreğen hastalıkları olan bireylerle birlikte yaşama kültürünü oluşturmak ve yaygınlaştırmak maksadıyla hazırlanmış, yayın, yapım ve ulusal-uluslararası farkındalık organizasyonları konusunda faaliyet gösteren, yeni nesil bir kuruluştur.

 

Engelsiz Kitaplar; yayıncılık, prodüksiyon ve AR/VR Gerçeklik Teknolojilerinde tecrübeli kuruluşların işbirliğiyle faaliyetlerini koordine etmektedir.

EK; yazılı ve görsel yayıncılığı, kullandığı teknolojilerle görüntü, ses ve hareketle daha da zenginleştirerek okur kitlesini artırmayı hedeflemiştir.

Güçlü ekibi ve alanında uzman kuruluşlarla yaptığı çözüm ortaklıklarıyla sektöre birçok yenilik getirecek olan EK, hem yurt içi hem de yurt dışında faaliyetler göstermektedir.

İMMİB ‘Elektronik ve Elektrik İhracatçılar Birliği’ ve
TBYM ‘Türkiye Basım Yayım ve Meslek Birliği’ üyesi olan Engelsiz Kitaplar;
bulunduğu yerin ve tecrübelerinin, insanlık için önemli bir değeri olduğunun farkındalığıyla faaliyetlerini zenginleştirerek devam etmektedir.

Kuruluşumuza ve faaliyetlerimize katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

 

Yönetim Kurulu
ENGELSİZ KİTAPLAR